Browse By

Poskrbite za varno in prijetno delovno okolje

Varstvo pri delu je ključno za zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja, kar neposredno vpliva na zmanjšanje nezgod in poškodb pri opravljanju poklica. Z ustreznimi ukrepi in pravilnim pristopom se lahko zmanjšajo zdravstvena tveganja, poveča produktivnost in izboljša splošno počutje zaposlenih. Neupoštevanje varnostnih predpisov lahko privede do hudih nesreč, kar ima lahko za posledico resne poškodbe, daljše bolniške odsotnosti pa lahko dolgoročno pomenijo finančne izgube za podjetja. Vsak delodajalec mora izpolnjevati določene obveznosti v okviru zakona za zdravje in varnost pri delu, v okviru tega pa svojim zaposlenim nuditi pridobitev potrebnih izpitov za upravljanje s stroji in mehanizacijo.

varstvo pri delu (1)

Zakonske zahteve in obveznosti

V Sloveniji varstvo pri delu zapoveduje zakonodaja, ki določa jasne obveznosti delodajalcev. Delavec mora zakonsko obvezno usposabljanje opraviti ob sklenitvi delovnega razmerja, pred razporeditvijo na drugo delo, pred uvajanjem nove tehnologije in novih sredstev za delo ter ob spremembi v delovnem procesu, ki lahko povzroči spremembo varnosti pri delu. Varstvo pri delu (ter preizkus znanja) morajo opraviti  vsi redno zaposleni delavci, pa tudi študenti oz. dijaki ter delavci, ki občasno izvajajo delo na primer na podlagi podjemne pogodbe. Pogostost obnavljanja delodajalec določi v izjavi o varnosti z oceno tveganja. Za delovna mesta, kjer je večja nevarnost za nezgode in poklicne bolezni, rok za obnavljanje ne sme biti daljši od dveh let.

varstvo pri delu

Obseg obveznosti

Varstvo pri delu obsega širok spekter aktivnosti in ukrepov. Med najpomembnejše zakonske obveznosti spada izdelava ocene tveganja, sprejetje ukrepov za zagotovitev ukrepov pred požarom in evakuacijo ter določitev strokovnega delavca za varstvo pri delu. Delodajalci morajo tudi redno seznanjati in obveščati delavce o zdravem delu, načrtovati promocijo zdravja in zagotoviti obdobne zdravstvene preglede zaposlenih. Med ukrepe sodijo tudi redni pregledi delovne opreme, meritve toplotnih razmer in mikroklime ter meritve hrupa in osvetljenosti. V okviru izobraževanj sodijo tudi strokovna usposabljanja za upravljalca viličarja, dvižne ploščadi, gradbenega dvigala, težke gradbene mehanizacije, kamionskega hidravličnega dvigala in industrijskega dvigala, vodenega s tal in višin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *